« Ožujak 2024 »

Knjižna booka za pet
Autor: Goranka Braim Vlahović, 4. 4. 2019.

Prije pet godina rodila se ideja o svečanom obilježavanju Međunarodnog dana dječje knjige kojim svjetska zajednica slavi rođendan Hansa Christiana Andersena i odmah je provedena u djelo: nastala je Knjižna booka!

Zrinjevac je postao mjesto na kojem se glasno slavila knjiga i čitanje, a iduće se godine Knjižna booka preselila u aulu Nacionalne i sveučilišne knjižnice, centralno mjesto knjige. ►

Tako je dobila krov nad glavom, zaštitu od vremenskih neprilika i ujedno odličan izložbeni prostor koji je omogućio da se prikažu učenički kreativni radovi nadahnuti knjigom i čitanjem ili pak prikažu radovi dječjih ilustratora.

Prve je dvije godine ova manifestacija okupljala osnovnoškolce, a tada su se uključili i učenici srednjih škola i zorno pokazali da interes za knjigu ne prestaje s pubertetom. Svoje je mjesto dobila i završnica literarnog natječaja posvećenog Paji Kanižaju - Kanižajada Limačijada, a publika je pristigla iz cijele Hrvatske.

Prošle su godine predstavljeni nagrađeni radovi još jednog, malo drugačijeg natječaja koji potiče izražavanje i kreativnost učenika u novim medijima – Stvarajmo eKreativno. Ta su dva događaja dobila središnje mjesto u samom programu, tako da mu mogu prisustvovati učenici i osnovnih i srednjih škola.

Cijeli ovaj poduhvat ne bi bio moguć bez sudionika ove svečanosti, bez pisaca koji rado posjećuju svečanost, nakladnika i domaćina, Nacionalne i sveučilišne knjižnice.

Zašto smo se ovoliko raspisali? Učenici naše škole prisutni su na skoro svakoj Knjižnoj booki do sada, a ove su godine suvereno zauzeli prostor Nacionalne i sveučilišne knjižnice.

Ponovo su scenu krasili umjetnički kolaži koje su načinili učenici 5. i 8. razreda uz vodstvo prof. Tamare Kordić i pomoć učiteljice Monike Buhin i školske knjižničarke. Tema radova su Andersenove bajke: Mala sirena, Kraljevna na zrnu graška i Palčica.

Naši učenici Rebeka Ćaćić i Ivan Rodić vodili su jutarnji dio programa za učenike osnovnih škola, a vaša knjižničarka popodnevni dio za srednjoškolce.

Učenici 3. b premijerno su prikazali animirani film Ružica grad, Jurekova družba izvela je dramsku igru Ive Milley Panika u Strahogradu, izložili smo i majice oslikane ilustracijama lektire učenika viših razreda, a peteročlana ekipa sudjelovala je u književnom kvizu.

Družili su se s pjesnicima Mladenom Kušecom, piscem Tajni... Hrvojem Kovačevićem i autorom Divljeg konja Božidarom Prosenjakom.

TV-prilog o Knjižnoj booki objavljen je u središnjem Dnevniku HTV-a.