« Ožujak 2024 »

Projekt probnih Cambridge ispita
Autor: Goranka Braim Vlahović, 20. 1. 2020.

Naša osnovna škola i ove je godine uključena u projekt promocije i provođenja Cambridge ESOL ispita u školstvu Republike Hrvatske. Protekle je godine veliki broj učenika izišao na probne ispite te su postigli izvrsne rezultate, što su potvrdili učenici koji su se odlučili izaći i na službene ispite.

Ove će se godine probno testiranje održati 23. siječnja od 12 do 13 sati za učenike od 4. do 7. razreda: ►

Učenici 4. razreda testirat će se u učionici 9, 5. i 6. razreda u učionici 7, a učenici 7. razreda u učionici 2. Učenici 8. razreda testirat će se naknadno.

Naša se škola se među prvima u RH uključila u ovaj projekt kojim se učenicima omogućava besplatno probno testiranje u uvjetima službenih ispita.

Ispiti Cambridge ESOL prestižni su svjetski certifikati poznavanja engleskog jezika (certifikat Europske unije za poznavanje engleskog jezika) te kao takvi, mogu poslužiti mladima da potvrde znanje engleskog jezika uz pomoć ovih standardiziranih ispita te se pripremiti na slične druge ispite koji ih čekaju u budućnosti (kao npr. državne mature, itd).

Certifikati vrijede cijeli život i služe kao dokaz poznavanja jezika u cijelom svijetu, te su priznati i kao dokaz pri zapošljavanju u EU ili nastavku studiranja, zapošljavanju kao nastavnički kadar iz engleskog jezika a da niste profesor engleskog jezika (osim u Engleskoj), dok kod nas možete dobiti dodatne bodove za upis na pojedine fakultete ili možete postati sudski tumač, a da niste prof. engleskog jezika.

Projekt provođenja ispita je odobrilo Ministarstvo obrazovanja RH s ciljem da se djeci približe standardizirani ispiti.

Po završetku probnih ispita učenici će biti upoznati s rezultatima probnih ispita i općenito o Cambridge ispitima, kao i s mogućnošću sudjelovanja na sljedećem testiranju kojim se dobiva službeni certifikat. Polaganje za službene certifikate financiraju roditelji ako se učenici odluče izaći na ispit.

Testiranje će se organizirati u suradnji s ovlaštenim Cambridge centrom Pitagora.