« Ožujak 2024 »

Ukupno: 620402
Vukovar... za neka nova sjećanja
Autor: Ema Berger, 17. 11. 2018.

Ako ste se, zasićeni svojom svakodnevnicom, zaželjeli barem nakratko promijeniti sredinu, upoznati nove predjele i ljude i u škrinjicu svojih sjećanja pohraniti nove doživljaje – ne razmišljajte previše, Vukovar je pravi izbor za Vas.

Taj čudesan grad, smješten u najistočnijoj hrvatskoj županiji, Vukovarsko-srijemskoj, grad na dvije rijeke, Vuki i Dunavu, u zagrljaju Slavonije i Srijema, sigurno vas neće ostaviti ravnodušnim. ►

Prošetajte njegovim ulicama i uvjerit ćete se kako je to grad bogate kulturne baštine, povijesnog naslijeđa i tradicije. Posjetite dvorac Eltz, u kojem je, inače, smješten Gradski muzej Vukovar, kuću Lavoslava Ružičke,  dobitnika Nobelove nagrade za kemiju te nadaleko poznat arheološki lokalitet Vučedol.

Jeste li znali da je franjevačka crkva Sv. Filipa i Jakova treća po dužini u Hrvatskoj? Svakako je treba obići, vidjeti, čuti priče o bogatoj samostalnoj knjižnici i zaštitniku Vukovara, sv. Boni, a potom se prošetati pored Bećarskog križa kroz barokni centar do ušća Vuke u Dunav. Upravo na tom mjestu stoji bijeli križ za sve žrtve pale za slobodnu Hrvatsku. Stoji kao uspomena, ali i kao opomena.

Dana 25. kolovoza 1991. godine započinje bitka za Vukovar – najveća i najkrvavija bitka Domovinskog rata.

Iako su najeminentniji vojni analitičari predviđali da će obrana Vukovara izdržati najviše tri dana, obzirom na brojne snage i naoružanje JNA,  Vukovar je izdržao čak tri mjeseca, točnije 87 dana. Armija JNA i paravojne formacije zadržane su mnogo više nego su to očekivali i to je uvelike utjecalo na tijek daljeg ratovanja.

Poslije tromjesečnog nadljudskog otpora jugočetničkoj sili, Vukovar je doživio najtragičniji dan u svojoj povijesti.

18. studenoga 1991. pomahnitali ga je neprijatelj zaposjeo i počinio teške zločine neviđene još od Drugoga svjetskog rata. Zaredali su se stravični pokolji preostalih branitelja i civila, a preživjelo hrvatsko stanovništvo protjerano je sa svojih ognjišta. Pred očima međunarodnih promatrača jugovojska je pokazala svoje zločinačko lice. Junačka obrana Vukovara postala je simbolom hrvatskoga otpora velikosrpskoj agresiji, a vukovarske žrtve temelj su hrvatske slobode, no Vukovarci još traže voljene osobe.

Danas je memorijalni Vukovar cjelina koja se obilazi u kontinuitetu, u jednom dahu – Mjesto sjećanja: Vukovarska bolnica 1991., Spomen dom i masovna grobnica Ovčara, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata te Memorijalni centar Domovinskog rata smješten u vukovarskoj vojarni 204. brigade kao i Trpinjska cesta – groblje tenkova, a objedinjena je pod nazivom Vukovarski nokturno. Zato na Dan sjećanja na Vukovar, 18. studenoga svake godine palimo svijeće u znak zahvalnosti gradu-heroju i u znak pijeteta svim žrtvama. Priča je to o ljubavi i hrabrosti, o snazi i boli, o ljudskom dostojanstvu i pobjedi života.

Silne emocije koje vas obuzmu nakon toga, može stišati samo pogled na Dunav, koji je uvijek tu i koji je bio i ostao naša poveznica s Europom i svijetom, ali i naša nada i utjeha.

Vukovar je još uvijek grad kontrasta, ali sigurnim koracima ide naprijed.

fotografije: Zdenka Matijaković, prof.