Dobro došli na mrežne stranice Knjižnice Osnovne škole Jurja Habdelića!

One se nalaze na kraju školskih stranicaa namijenjene su svima vama: učenicima, učiteljima, roditeljima i onima koji su na bilo koji način vezani uz našu školu. Dobrodošli su i putnici namjernici!

Bilo bi nam drago da se na njima zadržite ili da vam posluže kao polazna točka za put u svijet.

RADNO VRIJEME

ponedjeljak, srijeda, petak*              od 8 do 14

utorak**, četvrtak                                od 13 do 19

*knjižnica petkom radi po posebnom rasporedu
**svakog prvog utorka u mjesecu knjižnica ne radi za korisnike

knjižničarka: stručna suradnica mentorica Goranka Braim Vlahović, prof. i dipl. bibl.

Tlocrt knjižnice

O knjižnici

Suvremena školska knjižnica informacijsko je, medijsko i komunikacijsko središte škole. Kao izvor informacija i znanja prvenstveno je namijenjena učenicima i učiteljima za potrebe redovite nastave, ali je i potpora svim nastavnim i izvannastavnim aktivnostima škole, mjesto okupljanja i provođenja izvannastavnoga i slobodnog vremena.

U knjižnici je često živo i veselo jer se nešto zbiva: Jurekova družba ima dramske probe, pripremaju se radijske emisije, održavaju se medijske radionice, Zeleni knjižničari pomažu u pripremi izložaba, organiziramo književne susrete, posjete Interliberu, NSK-u, tu se provode slobodni sati i pripremaju prezentacije, referati i sl., učenici prisustvuju satima čitalačke, informacijske i medijske pismenosti, objavljuju se vijesti. Posebno smo ponosni na sudjelovanje u natječajima i natjecanjima, na Knjižnoj booki, Proljetnoj školi školskih knjižničara, na Svjetskom kongresu školskih knjižničara.

I, naravno, čita se…

Članovi školske knjižnice su svi učenici, učitelji, stručni suradnici i svi koji su zaposleni u školi. Nema upisnine ni zakasnine, ali treba se držati nekih pravila koja su propisana u Pravilniku o radu Knjižnice:

  • odjednom se mogu posuditi najviše 3 knjige od kojih jedna lektira na rok od 20 dana, odn. lektiru bi trebalo vratiti do kraja mjeseca predviđenog za čitanje tog djela (sljedeći mjesec tu knjigu čita drugi razred); to znači da se nova lektira ne može posuditi dok se ne vrati stara
  • knjige koje su dio priručne odn. referentne zbirke članovi ne mogu posuditi, ali ih mogu čitati u knjižnici, ili, u dogovoru s knjižničarkom, u školi (za potrebe nastave), isto pravilo vrijedi za časopise i audiovizualnu građu
  • knjige treba čuvati kao i drugu školsku imovinu, a ako se slučajno ošteti, donesi je u knjižnicu da je knjižničarka popravi (najbolje je stranice označavati straničnikom ili bookmarkerom tijekom čitanja)
  • ukoliko izgubiš knjigu, nemoj čekati kraj školske godine, već hrabro priznaj i pronaći će se rješenje (možeš kupiti istu takvu knjigu ili je možeš nadomjestiti nekim drugim naslovom u dogovoru s knjižničarkom)
  • knjigu vrati knjižničarki u ruke i pričekaj da te razduži, uvjeri se da je sve u redu i da nemaš još neku knjigu kod kuće
  • u knjižnicu se ulazi s pozdravom (osmijeh nije naodmet), bez jurnjave, hrane i pića, govori se tiho da se ne ometa one koji u njoj rade
  • ako ti je potrebna pomoć pri izradi referata, plakata, prezentacije ili ti treba literatura za određenu temu, dođi na vrijeme, a ne u zadnji čas, možeš poslati i pismeni upit knjižničarki e-poštom.

Knjižnica Osnovne škole Jurja Habdelića djeluje u skladu s ciljevima i zadacima OŠ Jurja Habdelića i njenim aktima (Statut, pravilnici, Godišnji plan i program, Kurikulum) i njeno je poslanje

  • omogućiti svim korisnicima slobodan pristup izvorima znanja kojima knjižnica raspolaže i kojima se može pristupiti s mrežnih stranica
  • upoznati korisnike s izvorima znanja, osposobiti ih za njihovo korištenje i vrednovanje
  • omogućiti posudbu u skladu s Pravilnikom o radu Knjižnice
  • razvijati informacijsku pismenost i poticati na čitanje
  • pažljivim planiranjem i osiguravanjem sredstava omogućiti nabavu knjižnične građe i njenu obradu i zaštitu
  • učiniti knjižnicu ugodnim mjestom na kojemu se odvijaju različite nastavne i izvannastavne aktivnosti i korisno provodi slobodno vrijeme
  • organizirati kulturna događanja u knjižnici i školi i posjete izvan škole
  • promicati kreativnost, stvaralaštvo, ljudska prava i svaki oblik izvrsnosti
  • razvijati duh zajedništva i pripadanja školi, bližoj i široj društvenoj zajednici
  • omogućiti protok informacija, promovirati školu i knjižnicu
  • stalno vrednovati postignuto

Fond knjižnice broji oko 8000 knjiga, dostupan je u e-katalogu i podijeljen je na zbirke:

  • učeničku 
  • bogatu priručnu ili referentnu zbirku
  • popularnu znanost  
  • učiteljsku
  • AVE zbirku

U čitaonici se možete koristiti priručnicima (enciklopedije, leksikoni, rječnici, atlasi), popularnoznanstvenom literaturom ili čitati neki od 28 časopisa i novina na koje je knjižnica pretplaćena (i na koje se i vi možete pretplatiti). Čuvamo i starija godišta nekih časopisa i za učenike i učitelje (Radost, Drvo znanja, Meridijani, National Geographic, Jezik, Kaj).

Učenici se mogu koristiti računalom i pretraživati internet ili pogledati film na projekcijskom platnu. Knjižnica posjeduje i AVE građu (audio-vizualnu i elektroničku građu) s nastavnim i edukativnim sadržajima koju mogu posuditi učitelji ili se koristi u knjižnici.

Knjižnica posjeduje i zvučne lektire (na CD-u), neke lektirne naslove na uvećanom tisku i građu laganu za čitanje.

U učeničkom fondu najzastupljeniji su lektirni naslovi, ima bar dvadesetak primjeraka nekog naslova kojeg učitelji najčešće odabiru, ali svake godine se fond nadopunjava i knjigama po odabiru učenika.

Učenici često provode slobodne sate u knjižnici (za vrijeme npr. izborne nastave) i za to vrijeme uče, pišu zadaću, igraju društvene igre, pomažu knjižničarki.

Učiteljski fond je najbogatiji građom iz područja psihologije, pedagogije i metodika pojedinih nastavnih predmeta, a i učitelji i stručni suradnici sudjeluju u odabiru pri nabavi nove građe.

Iako knjižnica zauzima tek 47 m2, pažljivim rasporedom omogućen je slobodan pristup građi, a fond se redovito obnavlja planiranim sredstvima Grada Velike Gorice i MZOM-a.

Skip to content