Povodom manifestacije Noć knjige 2025. organizacijski odbor Noći knjige u suradnji s Hrvatskom udrugom školskih knjižničara otvara nagradni literarni natječaj pod nazivom Životinjsko carstvo u književnosti – od mrava dobra srca do letećih grifona. Pravo sudjelovanja imaju učenici osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj, a provoditelji natječaja su stručni suradnici knjižničari.
Literarni natječaj
Vjerujemo da nijedno djetinjstvo ne može proći bez priča, a u njima se gotovo uvijek nađe poneka životinja: od ružnog pačeta, lijepog labuda, vuka iz Crvenkapice, mrava dobra srca, Zvrčka i Mljaca, Mede Winnija, preko Bambija i Lassieja, sve do galeba po imenu Jonathan Livingstone, Kafkina kukca i bezbrojnih bića iz mašte koja dijele osobine različitih životinja i simbola života.
Ali, jeste li ikad razmišljali o tome što te priče znače? Osim uzbudljivih pustolovina, u pričama o životinjama često možemo naći važne poruke. Kroz doživljaje životinjskih likova možemo naučiti koliko je važno biti dobar prijatelj, pokazati hrabrost u teškim trenucima i razumjeti kako se drugi osjećaju.
Životinje u knjigama često postavljaju i velika pitanja – o istini, smislu života ili tome što znači biti dobar. Njihove priče mogu vas potaknuti da razmišljate o vlastitim postupcima i osjećajima, da svijet oko sebe vidite drugačijim očima. Možda ste baš kroz neku od tih priča postali pažljiviji prema prirodi ili shvatili koliko je svako biće važno.
Zato vas pozivamo da razmislite o svojim omiljenim knjigama – onima u kojima su životinje bile glavni junaci. Što ste iz tih priča naučili? Kako su vas životinje iz priča potaknule ili inspirirale? Jeste li u nekom od likova prepoznali sebe ili nekoga koga poznajete? Zakoračite u svijet mašte – napišite svoju priču i podijelite je s nama!

Za dodatnu motivaciju i inspiraciju podsjećamo na značajne obljetnice i djela povezane s našom temom:
U 2025. godini obilježava se 110 godina od objavljivanja Kafkina Preobražaja, kao i 80 godina od objavljivanja romana Životinjska farma Georgea Orwella. Prisjećamo se i najpoznatijeg liječnika za životinje svih vremena – doktora Dolittlea iz romana Hugha Loftinga, koji je prvi put objavljen prije 105 godina, kao i dječaka Mowglija, junaka iz slavne Knjige o džungli nobelovca Rudyarda Kiplinga, čiji je drugi dio objavljen prije točno 130 godina. Ove se godine navršava i 50. obljetnica kultne knjige Oslobođenje životinja australskog filozofa i bioetičara Petera Singera, u kojoj je popularizirao pojam specizam, tj. diskriminaciju na temelju pripadnosti vrsti.
Popularni psić Snoopy prvi se put pojavio u stripu Peanuts 1950. godine. Stripovi Walta Disneyja krenuli su s izlaženjem 1930., i to s Mickeyjem Mouseom, koji će postati i ostati planetarno popularan do današnjih dana.
Podsjećamo i na ostale knjige koje su pridonijele globalnoj raspravi o odnosu između ljudi i životinja: Bijeli očnjak, Zov divljine (Jack London), Moby Dick (Herman Melville), Crni ljepotan (Anna Sewell), a tu su i suvremeniji naslovi: Pijev život (Yann Martel), Umijeće utrkivanja na kiši (Garth Stein), Marley i ja (John Grogan), Smisao života jednoga psa (W. Bruce Cameron), Fantastični mačak Bob (James Bowen)…
Prisjećamo se i značajnijih djela iz domaćeg kulturnog kruga, poput čuvene Ježeve kućice (Branko Ćopić), ali i naslova iz hrvatske književnosti u kojima životinje zauzimaju istaknuto mjesto: Bijeli jelen (Vladimir Nazor), Mačak Džingiskan i Miki Trasi (Vesna Parun), Pirgo (Anđelka Martić), Divlji konj (Božidar Prosenjak)… Niz nastavite sami…
Uvjeti natječaja
- na natječaj se prijavljuju literarni radovi
- u natječaju sudjeluju učenici osnovnih i srednjih škola u tri kategorije:
- 4. – 6. razred osnovne škole
- 7. – 8. razred osnovne škole
- 1. – 4. razred srednje škole
- rad mora odgovoriti na temu natječaja i uključivati sadržajne poveznice s književnim djelima za djecu i mlade koji među glavnim likovima imaju životinjski lik
- rad mora biti originalan – ne smije prethodno biti objavljen ili posuđen iz nekog već napisanog djela
- svaki rad mora sadržavati sljedeće podatke:
- ime i prezime učenika, razred
- naziv i adresu škole
- ime i prezime stručnog suradnika školskog knjižničara, kontakt (telefon, adresu e-pošte)
- stručni suradnici školski knjižničari, sami ili u suradnji s učiteljem/predmetnim nastavnikom, odabiru tri najbolja rada iz svoje škole i prijavljuju svaki zasebno najkasnije do 11. travnja 2025. godine u ponoć, putem obrasca prijave.
Nagrade
Nagrade se dodjeljuju u tri kategorije: 4. – 6. razreda osnovne škole, 7. – 8. razreda osnovne škole i 1. – 4. razreda srednje škole. Od pristiglih će radova ocjenjivački odbor, sastavljen od predstavnika organizatora Natječaja, odabrati po jedan najbolji rad u svakoj kategoriji na temelju uspješnoga odgovora na zadatak, stil, originalnost i maštovitost.
Nagrade čini poklon-paket knjiga namijenjen učeniku autoru rada te poklon-paket namijenjen školskoj knjižnici.
Nagrađeni radovi bit će predstavljeni na mrežnoj stranici Noći knjige i Hrvatske udruge školskih knjižničara, društvenim mrežama, a prema mogućnostima i na drugim promidžbenim materijalima manifestacije. Sudionici natječaja slanjem svojih radova pristaju na to da se oni koriste za promociju Noći knjige i čitanja, a stručni suradnici školski knjižničari od roditelja trebaju ishoditi suglasnost.
Obavijest o nagrađenim radovima bit će objavljena 15. travnja 2025. na mrežnim stranicama Noći knjige i Hrvatske udruge školskih knjižničara.
Dodjela nagrada i prigodnih zahvalnica održat će se 23. travnja 2025. na otvorenju Noći knjige u velikoj auli Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
Likovni radovi
Kao i ranijih godina, rado ćemo objaviti i likovne radove povezane s temom literarnog natječaja. Stručni suradnici školski knjižničari, sami ili u suradnji s učiteljem/predmetnim nastavnikom, mogu odabrati do tri najbolja rada iz svoje škole i skenirati ih (vidi upute u obrascu) i također ih prijaviti do 11. travnja 2025. putem obrasca prijave.
Svaki rad mora sadržavati sljedeće podatke:
- ime i prezime učenika, razred
- naziv i adresu škole
- ime i prezime stručnog suradnika školskog knjižničara, kontakt (telefon, adresu e-pošte)
Likovni radovi bit će predstavljeni na mrežnim stranicama i društvenim mrežama organizatora i izloženi 23. travnja 2025. na otvorenju Noći knjige u velikoj auli Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu.
Sudionici natječaja slanjem svojih radova pristaju na to da se oni koriste za promociju Noći knjige i čitanja, a stručni suradnici školski knjižničari od roditelja trebaju ishoditi suglasnost.