Datum objave: 18. studenoga 2024.
Kategorija: Jurekove vijesti

Dan sjećanja

Povodom Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje učenici nižih razreda naše škole palili su lampione uz rub pločnika Zagrebačke ulice, dok su učenici viših razreda obilježili ovaj spomendan u školi. Učenici su na nastavi povijesti tijekom ovog tjedna saznali neke činjenice o Domovinskom ratu, gledali videomaterijal o Bitki za Vukovar, slušali domoljubne pjesme i razgovarali s učiteljicom povijesti o važnosti sjećanja na sve branitelje u Domovinskom ratu. Povjesničari su pripremili i čitali tekst putem razglasa u školi, te izrađivali brošure o Vukovaru.

Bitka za Vukovar trajala je od 25. kolovoza do 18. studenoga 1991. godine., kada je znatno nadmoćniji napadač okupirao središte grada, a potom i Borovo Naselje. Dio branitelja uspio je u probojima po skupinama izaći iz grada prije njegova pada, a dio je zarobljen. S okupacijom grada uslijedila su masovna smaknuća hrvatskih branitelja i civila, te pljačka i progon stanovnika.

Zbog neočekivano jakoga i uspješnoga otpora vukovarskih branitelja znatno nadmoćnijem neprijatelju, te zbog razaranja kakva u Europi nisu zabilježena od Drugoga svjetskog rata, Vukovar je postao simbolom hrvatskoga otpora srpskoj agresiji u Domovinskom ratu, a njegovi stanovnici, posebice branitelji, primjer požrtvovnosti, domišljatosti i hrabrosti. Svojom iznimnom ulogom u sprječavanju neprijatelja da okupacijom cijele istočne Slavonije ostvari povoljne uvjete za daljnje napredovanje prema Zagrebu, obrana Vukovara poprimila je strateški značaj za ukupnu obranu Hrvatske. Ali i za međunarodno priznanje, jer su ubojstva civila i razmjeri razaranja Vukovara pomogli da svjetska javnost napokon shvati tko je žrtva, a tko agresor u ratu u Hrvatskoj.

Zbog toga mnogi drže da je bitka za Vukovar strategijska značajka sustava vrijednosti suvremene hrvatske države, a da su svojim domoljubljem i hrabrošću vukovarski branitelji zaslužili počasno mjesto u hrvatskoj povijesti. Pod srpskom okupacijom Vukovar je, zajedno s Baranjom, i ostalim dijelovima istočne Slavonije i zapadnoga Srijema, ostao sve do 15. siječnja 1998. godine, kad je procesom mirne reintegracije napokon vraćen u sastav Republike Hrvatske.

Svi smo zahvalni braniteljima na slobodi i na samostalnoj Republici Hrvatskoj koju imamo i u kojoj živimo zahvaljujući njima. Punih srca u ove teške dane opet ih se sjećamo te im obećajemo da ih nikada zaboraviti nećemo.

Navik on živi ki zgine pošteno.

Fran Krsto Frankopan, 17. st.

Pročitajte još

Početak II. polugodišta

Početak II. polugodišta

Nastava u II. polugodištu započinje u utorak 7. siječnja 2025. i to za učenike I. turnusa poslijepodne, a za učenike II. turnusa ujutro. Prema Protokolu vrata mogu biti otključana u načelu 30 minuta prije početka nastave i 15 minuta nakon završetka nastave, tako da...

Skip to content