O ljubavi
Autor: Ksenija Lažeta, 14. 2. 2017.

Uzvraćena ljubav

Dođoh u školu,
on stajaše na vratima.

Pogledah ga,
on mi se nasmiješi.

Lice mi se zacrveni,
bijaše me zbog ostalih stid.

Al' bijah i sva sretna
jer ljubav mi bi uzvraćena.

Josipa Bačurin, 6.b ►

Ljubav

U današnje vrijeme puno vrlo mladih osoba ulaze u neke veze već s trinaest ili ponekad i dvanaest godina. Te veze znaju trajati i do samo tjedan dana, često samo koji mjesec, ali ponekad po godinu i duže, što većini roditelja zapravo smeta.

„Obični ste balavci, ne znate vi što je ljubav, što znači voljeti nekoga“, govore nam uz dozu panike u glasu. S jedne strane govore kako nismo sposobni voljeti, ali zato smo navodno sposobni biti bezobrazni, bahati i ne voljeti nekog.

Ako mislite da znamo što nije ljubav, zašto ne biste pomislili da znamo što ona jest? Naravno, ne možete imati istu vezu s dvadeset ili dvadeset i pet godina kakvu imate sa četrnaest ili šesnaest. Što ste stariji i zreliji to će vam i veza biti zrelija. No, postoje i oni ljudi koji su se upoznali s trinaest ili četrnaest godina, a dvadesetak godina kasnije i dalje su zajedno. Također roditeljima više smeta kada im kćer ima dečka, nego ako im sin ima curu.  Kćer će nazvati „balavicom koja si još ne zna sama ni nos obrisati“, dok će sinu u većini slučajeva reći: „Bravo, to je moj sin, tako treba!“. Pa sad me zanima čemu to? Dokazano je i kako su djevojčice dosta zrelije od dječaka, zato često i izgledaju starije, tj. razvijenije.

Što to roditeljima toliko smeta? Boje li se nečega?

Jedini strah koji mislim kako bi mogli imati jest da im kćer zatrudni jer u današnje vrijeme ima dosta slučajeva preranih trudnoća, pa i onih sa dvanaest godina. No, djeca su danas i pametnija, barem većina njih, znaju puno o posljedicama preranog spolnog odnosa i osim toga kako spriječiti neželjenu trudnoću, sve to zahvaljujući školskom obrazovanju i ponekad internetu. Osim toga, mi se puno više bojimo trudnoće nego naši roditelji.

Dakle, roditelji, ako znate da vam je dijete pametno i vjerujete mu, ono će učiniti sve da se ne dovede u takvu situaciju.

Znamo, 'ljubav' je vrlo snažna riječ i još jača emocija, jedna od onih kako bi se reklo „zbog kojih se i umire i ubija“ već stoljećima i zbog koje se i pokreće ovaj svijet. Predivan je i osnovni osjećaj voljeti i biti voljen, stoga nam dopustite da to i osjetimo.

Ana Hajduković, 8.b

Ljubavne smetnje

Mi stajasmo i vidjesmo
dvoje zaljubljenih
što sjedoše na stube,
što držahu se za ruke.

Brzo trčasmo i pričasmo što vidjesmo
i pričasmo svima - baš svima.

I odlučismo se vratiti po još novosti,
no oni i dalje samo sjeđahu i gledahu se,
i gledahu se - tako zaljubljeno.

Tad jasno spoznasmo:
Mi smo ti što ljubavi smetasmo!

Iva Sovina, 6.b
Odnosi s bratom

Moj brat… Ima on i dobrih i loših strana o kojima bih vam mogla pričati, ali mislim kako ću početi s lošim.

Mlađi od mene i jako je tvrdoglava i ponekad nerazumna osoba i uvijek je sve po njegovom. Često me okrivljuje za svoje greške, a naši roditelji mu uvijek popuste. Bahat je i to je još jedna njegova osobina koja mi se nimalo ne sviđa. Ima on još loših osobina,  ali one i nisu toliko bitne za naš odnos.

Sad dolaze pozitivne osobine na red. Jedna od njegovih najboljih osobina je što je jako inteligentan i što je uvijek spreman pomoći drugome. Zatim, on i ja imamo veoma sličan smisao za humor i često se smijemo stvarima za koje drugi ljudi uopće ne misle da su smiješne. Nekako me uvijek  razveseli kad sam tužna i zato ga volim još više. Iako je mlađi od mene, neke stvari razumije i shvaća bolje nego ja. Da nemam brata, bilo bi mi dosadno. Iako zna biti bahat i bezobrazan, ja ga volim takvog kakav jest i ne bih ga mijenjala, stvarmo, ni za što. Nekad poželim da nikad nije odrastao, da je ostao onako mali. Kada sam ga prvi puta primila u ruke, bio je tako mali i  jedva mi se vidio u naručju. Za njegov prvi rođendan došla je rodbina i dobio je svašta, no kada ga je baka išla slikati,  ja sam ga stavila sebi u krilo, a ispred njega je bila torta i upaljena jedna svjećica.  U trenu kada je baka slikala, on je rukom strgao svjećicu i počeo se smijati.

Kao mali trgao je i sve igračke. Tražio je „srce igračaka“ ,kako je mami rekao.  Onda je tražio nove  (igračke) i dobio bi ih. Te dane nikad zaboraviti neću. Vidim da, kako sve više odrasta, tako je sve pametniji i normalniji.

Znam da za par godina neće biti kao sada i smiješan, bahat i još dosta toga, no isto tako znam da će mi to možda i nedostajati. Znam da u životu neće moći baš uvijek biti uz mene - kad sam tužna da me nasmije i slično, ali znam da će biti uz mene kada zaista budem trebala njegovu pomoć i da me neće napustiti  jer takav je taj bratski odnos.

Paula Đuran, 8.b
Aoristno-imperfektna ljubavna pjesma

Bijaše jedna lijepa djevojka,
zvana Imperfektica.

I zaljubi se ona
u zgodnoga Aorista.

I zaljubi se on trenutno
u naočitu Imperfekticu.

No, odlučiše biti sami za sebe
i velika gramatička ljubav zavladaše.

I krenuše oni tako na  glagolske pute,
bijaše to pravo ljubavno putovanje.

I oni se tamo ljubljahu i ljubljahu
i ne bijaše kraja toj ljubavi
jer moćni ih Jezik čuvaše.

Luka Zdjelar, 6.b