« Listopad 2024 »

Izlet u Graz
Autor: Štefica Matić, 17. 11. 2022.

Učenici osmih razreda, koji pohađaju izborni program njemačkog jezika, posjetili su u četvrtak 17. studenog grad Graz i tvornicu čokolade Zotter u pratnji svojih učiteljica Andreje Car, Ane Fadljević Jukić i Štefice Matić.

U jutarnjim satima učenici su razgledali katedralu, Glockenspielplatz, Liebesbrücke, Kunsthalle, Murinsel, Hauptplatz, Landhaushof, a svakako najuzbudljivije je bilo penjanje na Schlossberg, gdje se nalazi glavni gradski simbol Uhrturm. ►

Nakon gotovo dva sata slobodnog vremena za samostalno istraživanje grada, tijekom kojeg su se okušali u govorenju i snalaženju na njemačkom jeziku, učenici su se uputili u tvornicu čokolade Zotter.

Tvornica se nalazi u mjestu Riegersburg, a oko same tvornice na 27 hektara zemljišta prostire se eko-farma s autohtonim pasminama domaćih životinja. Nakon što su pogledali film o obitelji Zotter i uzgoju kakaovca u Latinskoj Americi, krenuli su u obilazak tvornice.

Cijelim putem kroz tvornicu učenici su mogli isprobavati razne okuse čokoladnih smjesa, s različitim postotkom kakaa, s aromatičnim sastojcima i s dodanim mlijekom. U ponudi su bile čokolade u prahu, tekuće čokolade koje su se slijevale niz fontane, te gotove čokoladne pločice. U čoko-baru su učenici mogli isprobati više vrsta čokoladnih napitaka.

Na samom kraju nalazi se trgovina u kojoj su učenici mogli kupiti sve one čokolade koje su isprobali, ali i mnoge koje nisu imali priliku kušati. Nakon obilaska tvornice spustili su se do eko-farme koja obiluje zanimljivim sadržajima, a u sklopu nje se nalazi i „groblje“ čokolada. Puni slatkih dojmova i u veselom raspoloženju vratili su se u večernjim satima u Veliku Goricu.