« Rujan 2024 »

Intervju s Habdelićem
Autor: Gordana Jurić, 29. 4. 2024.

Pred trideset je godina naša škola dobila ime po kajkavskom leksikografu i piscu Jurju Habdeliću pa su povodom Dana škole, koji smo ove godine proslavili 26. travnja, učenici 5. c, 5. d, 7. d i 8. c razreda pod satom Vjeronauka sudjelovali u radionici u kojoj su osmislili intervju s Jurjem Habdelićem.

Učenici su bili maštoviti i izvrsno su odradili zadatak. U prilogu pročitajte intervju koje su osmislile Jana Gojak i Marta Šebalj iz 8. c.►

Intervju s Jurjem Habdelićem

Novinar: Dobar dan, gospodine Habdeliću! Čast mi je ugostiti Vas u današnjoj emisiji koja je posvećena Vašem imendanu.

Juraj Habdelić: Dobar dan i Vama, hvala na gostoprimstvu.

Novinar: Prvo nam recite nešto o svojoj obitelji te općenito o sebi.

Juraj Habdelić: Rođen sam u Starom Čiču 17. travnja 1609. te moju obitelj čine Boldižar (Baltazar) i Margarita koja se djevojački prezivala Kraljić.

Novinar: Znamo da ste uspješni književnik i jezikoslovac, gdje ste proveli svoje školovanje?

Juraj Habdelić: Nakon završene gimnazije u Zagrebu, upisao sam filozofiju u Grazu i teologiju u Trnavi. Podučavao sam druge u Rijeci, Varaždinu i Zagrebu te ovdje postao rektor Isusovačkog kolegija i upravitelj sjemeništa.

Novinar: Otkuda ste dobivali inspiraciju za književna djela?

Juraj Habdelić: Glavna tema svih mojih djela bio je kršćanski moral.

Novinar: Koja je Vaša najpoznatija moralka?

Juraj Habdelić: To je knjiga koja sadrži 1200 stranica Pervi otca našega Adama greh, također treba spomenuti da ju je tiskala Kongregacija za propagandu vjere.

Novinar: Na kojem narječju Vam je najbolje pisati književna djela?

Juraj Habdelić: Moje rodno narječje, kajkavsko, smatram najlakšim za pisanje i time želim što više širiti njegovu ljepotu.

Novinar: Autor ste i rječnika?

Juraj Habdelić: Pišući za školske potrebe, sastavio sam hrvatsko-latinski rječnik.

Novinar: Koji se važni događaji zbivaju u vrijeme Vašeg djelovanja?

Juraj Habdelić: Jeste li znali da se tada prvi put javljaju gusari koji pljačkaju brodove oko Kariba, kao i da je na moj imendan, samo 45 godina ranije rođen veliki dramatičar William Shakespeare?

Novinar: Također smo učili da je u 17. stoljeću bila važna moda. Znate li išta o tome?

Juraj Habdelić: Naravno, odjeća je bila simbol pripadanja određenom društvenom krugu!

Novinar: I, za kraj, kakvih pjesama se trebamo kloniti?

Juraj Habdelić: Obavezno onih sramotnih, nepobožnih i nečistih.

Novinar: Hvala Vam na današnjem razgovoru!

Juraj Habdelić: Hvala i Vama.