« Ožujak 2024 »

Dan kruha u PŠ Velika Buna
Autor: Melita Zagorec, 5. 10. 2019.

U petak 4. listopada u PŠ Velika Buna priredbom i različitim aktivnostima obilježili smo Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje.

Program priredbe svojim prvim školskim nastupom započeli su naši prvoškolci, a zatim su program nastavili učenici ostalih razreda. Bilo je tu pjesama, recitacija i osobnih literarnih radova učenika. Uz zahvalu darovima prirode i vrijednim rukama, blagovali smo pekarske proizvode. ►

Malo zrno

Bok! Pogledaj ovamo. Slušaj! Imam priču po istinitom događaju za tebe.

Ja sam malo zrno kukuruza. Ptice su me stalno napadale, ali lišće me je uvijek štitilo.

Jednom sam pao u zemlju. Prolazili su dani. Ja sam se nadao da će me netko spasiti, no ništa. Kada sam se najmanje nadao počeo sam rasti. Rastao sam, rastao i narastao i vidio sve oko sebe.

Dobio sam mala zrnca i štitio ih listovima kao i moja stabiljka mene.

A bio sam sretan kad sam vidio da moji potomci, ostale biljke iz mojega zrna, to nastavljaju.

David Večerić, 4. vb

Zrno pšenice

Na jednom polju posijali su pšenicu. A vi ćete čuti priču malog zrna.

Evo me! Dakle, prvo sam bila malo zrno koje je živjelo sa mnoštvom braće i sestara. Kad sam porasla po nas je došao veliki kombajn koji nas je odveo u mlin. Tamo su nas samljeli u brašno.

Po nas je došao pekar. Odnio nas je u pekaru. Stavio nas je u zdjelu s vodom. Kad nas je zamijesio u tijesto, stavio nas je u neki solarij (pećnicu). Postali smo kruh.

Nitko nas nije kupio, pa kad je pekaru završilo radno vrijeme, uzeo nas je i odnio kući svojoj obitelji. Stavio nas na stol, svakome odrezao krišku kruha i namazali su si maslaca. Pojeli su nas.

Ema Hudžber, 4. vb

Veselo sjeme

Jednog predivnog jutra farmer Filip je išao sijati kukuruz. Tamo sam bila ja, a ja se zovem sjemenka Dora.

Kada nas je farmer Filip posijao svi smo se igrali po zemlji. Bilo je kao da skačemo po oblacima. Svakoga nas je dana farmer tuširao. Nekada je više otuširao Ivicu, pa Maricu, Lanu, Ivančicu i Dragana. Nakon par takvih dana svi su se povećali a ja sam još bila mala, ali me to nije povrijedilo. Kada su ptice dolazile po nas, samo sam ja mogla pobjeći, a svi ostali su bili zaljepljeni u zemlju. No, jednog me dana jedna ptica primila, ali sam joj ispala iz kljuna i pala na tlo. Onda je išao prema meni jedan veliki uređaj. Mislim da je to traktor. zaustavio se i čovjek me vidio i uzeo u svoju prikolicu. Zatim smo se vozili jedan sat kada smo stigli do mlinara. Kada smo izašli iz prikolice ubacili su nas u mlin. Svi moji prijatelji kažu da te tamo sve boli, ali meni je bilo kao masaža. Kada su me samljeli nisam bila jadna, bilo me je više!

Samljevenu su me, nakon jednog dana, pretvorili u čokoladnog mafina. To nisam osjetila jer sam spavala. No, kada sam se probudila, bila sam na tanjuru.

Dora Huljina, 4. vb

Priča jednoga zrna, sjemenke

Dobar dan! Ja sam sjeme Pero i čekam da narastem pa da me s kombajnom pokupe i da postanem kruh.

Evo, narastao sam u prekrasnu pšenicu ! Došlo je vrijeme sjetve i došao je kombajn po mene. Odvezao me u mlin gdje su od mene napravili brašno. Pekar Mirko je došao u mlin kupiti brašno za kruh i u tom brašnu sam bio ja. Odnio me u svoju pekaru i zamijesio kruh.

Kruh je kupila baka Marica i odnjela ga doma svojim unucima koji su ga slasno pojeli.

Mark Šneler, 4.razred,

OŠ Jurja Habdelića, PŠ Velika Buna