« Rujan 2024 »

Slikovnica koja pomaže
Autor: Goranka Braim Vlahović, 26. 10. 2023.

Europska komisija izdala je slikovnicu za djecu Djevojčica sa širom otvorenim očima kako bi podigla svijest o izazovima s kojima se suočavaju djeca koja su uslijed rata u Ukrajini potražila utočište u zemljama EU-a, uključujući Hrvatsku.

Namijenjena je djeci, roditeljima, odgojiteljima i nastavnicima, ali i svima koji se susreću s djecom iz Ukrajine, a nosi snažnu poruku suosjećanja, solidarnosti i podrške. ►

Slikovnicu je ilustrirala poznata ukrajinska ilustratorica Anna Sarvira, a govori o izbjeglici iz Ukrajine koja se u svojoj novoj školi u Hrvatskoj sprijateljuje s djevojčicom koja zamjećuje da joj je potrebna podrška. Kroz njihovu priču saznajemo kako obratiti pažnju na osobe koje bježe od rata i olakšati im integraciju u novu sredinu, među njihove vršnjake i školske kolege.

Slikovnica je koristan alat koji može poslužiti u razgovoru s djecom na njima prilagođen i pristupačan način o utjecaju rata na djecu iz Ukrajine, pomoći im da bolje razumiju situaciju iz koje dolaze i obzirnije im pristupe.

Djevojčica sa širom otvorenim očima na hrvatskom jeziku dostupna je u digitalnom obliku na internetskoj stranici kampanje Držat ću oči širom otvorene.